AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Regulament General

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Elix
Fondator
Fondator

Varsta : 25

MesajSubiect: Regulament General   Lun Dec 07, 2015 1:18 am

Acest topic include Regulile Generale ale comunitati, Clarificări și alte informații utile.

Următoarele puncte sunt valide pentru toate categoriile de pe comunitatea Avengers.
Regulile ar trebui să permită tuturor utilizatorilor o navigare placuta si un joc cinstit în cadrul serverelor si/sau ale competitiilor facute in cadrul forumului. Notați că anumite informații specifice despre conturi vor fi dezvăluite numai proprietarilor conturilor din motive de intimitate.

1. Conturi
  2. Limbaj
  3. Excepții

Ultima editare efectuata de catre Elix in Lun Mar 28, 2016 1:48 pm, editata de 4 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://avengers.forumer.ro
Elix
Fondator
Fondator

MesajSubiect: Re: Regulament General   Lun Dec 07, 2015 1:32 am

1. Conturi

Proprietarul unui cont este considerat întotdeauna posesorul adresei de email înregistrate pe cont. Din motive de securitate asigurați-vă că nu pierdeți accesul la adresa de mail de pe cont, în caz contrar contul este pierdut.

Securitate:

Nu răspundem de conturi sparte, pierderea adresei de mail a contului, respectiv pierderea parolei contului.
Veți primi ajutor dacă vina aparține echipei administrative și nu a voastră. 
Ne rezervăm dreptul de a alege pe cine ajutăm în cazul în care există o spargere de cont, pierdere a adresei de mail, respectiv pierderea parolei contului.
Persoanele care se ocupă cu spargeri sau încercări de spargere de conturi pot fi sancționate dacă adminii consideră necesar acest lucru, inclusiv prin ștergerea tuturor posturilor si/sau topicurilor create de pe adresa respectiva a contului spart.

Sfaturi:

- nu folosiți o parolă ușor de ghicit.
- nu folosiți niciunde altundeva parola adresei de mail.
- folosiți caractere mici, mari, numere și simboluri în parolă pentru a fi greu de aflat.
- nu accesați siteuri, fișiere, linkuri dubioase.
- o parolă puternică ar trebui să aibă minim 8 caractere, să conțină litere mari și mici, numere și simboluri. Ex.: MyP@ssw0rd

Inactivitate:

Jucătorii care nu se loghează de cel puțin 30 de zile pe server vor fi considerați inactivi și riscă pierderea contului.
Tot inactivitate se consideră și logarea pe cont doar de câteva ori pe lună.

Clarificări:

1. Q. Sunt proprietarul contului dar adresa de email înregistrată pe cont mi-a fost schimbată/pierdută/blocată. Ce fac?
A. Nu puteți face nimic. Nu oferim suport altor persoane decât celor care pot demonstra că au acces la adresa de email de pe cont.

2. Q. Mi-a intrat cineva pe cont și a înjurat adminii/primit sancțiuni. Ce fac?
A. Nu veți primi suportul nostru pentru această problemă. Singura intervenție care ne-o rezervăm s-o facem este să sancționăm persoana sau persoanele implicate în acest incident.

3. Q. Mi-am uitat parola contului. Cum o aflu?
A. Parola unui cont poate fi recuperată numai prin adresa de email înregistrată pe cont folosind platforma avengers.forumer.ro. Folosiți butonul 'Conectare' localizat în partea dreaptă a siteului după care faceți click pe textul 'Mi-am uitat parola' aflat exact sub formularul de logare. Veți primi o parolă nouă prin email care trebuie confirmată prin linkul furnizat pentru a o putea folosi.

5. Q. Am fost sancționat pentru incalcarea regulamentului aflat pe comunitate. Nu știam că nu este permis așa ceva, ce pot să fac?
A. Nu poți face nimic. Fiecare utilizator are obligația de a cunoaște Regulile Forumului și de a le reciti periodic deoarece este posibil să fie actualizate.

6. Q. Urmează să fiu inactiv mai mult de 30 de zile. Ce trebuie să fac să nu rămân fără cont?
A. Singurul mod în care nu veți rămâne fără contul de utilizator este dacă vă logați de câteva ori în acel interval de 30 de zile.

Ultima editare efectuata de catre Elix in Lun Mar 28, 2016 1:53 pm, editata de 2 ori (Motiv : update 7.12.2015)
Sus In jos
Elix
Fondator
Fondator

MesajSubiect: Re: Regulament General   Mier Dec 09, 2015 10:33 am

2. Limbaj

Permitem membrilor să se exprime în mod liber, așadar jignirile nu vor fi sancționate. Totuși pentru a păstra un joc plăcut și decent vă este interzis să folosiți insulte grave sau limbaj vulgar la adresa membrilor care nu vă permit astfel de lucruri ori în locuri publice unde puteți ofensa și alți jucători printr-un astfel de limbaj. Dacă veți fi raportați pentru așa ceva, indiferent că l-ați folosit cu un prieten, veți fi sancționați.

Atâta timp cât limbajul vulgar a fost cenzurat corespunzător acesta nu va fi sancționat și poate fi folosit până în anumite limite stabilite de admini sau de moderatorii forumului. De asemenea anumite prescurtări (care nu vizează ofense aduse unui alt jucător) precum: plm, smf, etc. se vor permite. Mai multe explicații veți avea la Clarificări.

Insultele grave, limbajul vulgar sau amenințări grave adresate unui membru (Exemplu: ”FMM”, ”MM”, ”muie”, etc.)

Prima abatere - 1/3 warn
A doua abatere - 2/3 warn
Sancțiunea pentru ban va crește la fiecare două abateri cu câte 2 zile în plus față de sancțiunea originală.
Membri noi inregistrati care fac primele 3 posturi cu limbaj vulgar sau reclama primesc BAN permanent

În cazul reclamațiilor adminii vor sancționa membri dupa cum cred de cuviinta.

Insultele sau limbajul vulgar aduse oricărui admin

Sancțiunea se aplică doar pentru limbajul adresat pe comunitate.

• Insultele se vor sancționa cu 1/3 warn în funcție de decizia adminului, se poate ajunge si pana la BAN permanent.

• Limbajul vulgar se va sancționa în funcție de gravitate cu ban.

Insultele adresate comunitati

• Ban de la 7 până la 30 de zile.

Jignirile/Insultele scrise pe oricare topic în care este vizibil pentru toți membrii.

• Ban între 1 și 30 de zile indiferent de vechime (în funcție de gravitatea faptei).

Nick-uri indecente, puse la mișto, foarte asemănătoare cu al altui jucător, etc.

• Nu permitem așa ceva așadar se va sancționa prin ban permanent de la prima abatere.

Spamming / Dublu post

• Se va sancționa cu 1/3 warn pana la BAN 30 de zile în funcție de gravitatea și locația spamului.

Clarificări

1. Q. Am fost sancționat pentru spam și nu știu ce e acela.
A. Spam este un acronim pentru 'Stupid Pointless Annoying Messages' care s-a traduce ca mesaje prostești care nu-și au rostul. Așadar dacă îi umpleți topicul unui alt membru cu același mesaj sau un mesaj foarte similar într-un timp foarte scurt se va considera spam. Se consideră spam repetarea aceluiași mesaj sau a unui mesaj similar de minim două sau trei ori într-un timp foarte scurt.

2. Q. Eram pe o conferință de skype și făceam mișto de un admin neștiind că e și el acolo și am primit ban. E normal așa ceva?
A. Da, este absolut normal. Limbajul adresat adminilor se poate sancționa indiferent de mijlocul prin care a fost exprimat.

3. Cum scrie mai sus, anumite prescurtări care nu aduc ofense în mod direct unui alt jucător nu vor fi sancționate (plm, smf, sa-mi bag ****). În schimb ofensele îndreptate spre ceilalți jucători (du-te-n plm, să te iau în p***, stf, fgm, mm, etc.) se vor sancționa.

4. Jignirile de tipul: prost, tâmpit, handicapat, retardat, ma-ta, fraier, etc. nu vor mai fi sancționate de admini sau moderatori. Sunteți liberi să le ignorați.

Aviz membrilor de pe comunitate: Cei care credeți că acum puteți abuza de jigniri și să-i faceți pe alții în fel și chip vrem să vă amintim că voi aveți de respectat și alte reguli pe lângă limbaj, reguli ce țin de comportament față de alți membri. Dacă adresați jigniri o dată sau de două ori unei persoane n-o să vă facă nimeni nimic. Dacă în schimb abuzați de aceste lucruri și continuați cu jignirile fără a înceta, astfel provocând celuilalt membru disconfort, veți fi sancționați pentru comportamentul de care dați dovadă.

Ultima editare efectuata de catre Elix in Lun Mar 28, 2016 1:52 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Elix
Fondator
Fondator

MesajSubiect: Re: Regulament General   Lun Mar 28, 2016 1:50 pm

3. Excepții

Administrația comunităţi își rezervă dreptul de a avea excepții de la aceste reguli. În cazuri speciale regulile comunităţi pot fi schimbate sau suspendate. Membrii cărora li se adresează respectivele reguli vor fi informați când și dacă este cazul de așa ceva.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Regulament General   

Sus In jos

Regulament General
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» National Guard - Regulament
» News Reporter - Regulament